Bouřlivé jednání: Bystřice miliony na Podhoran nedá

Zastupitelé Bystřice pod Hostýnem neschválili nabídku na koupi hotelu Podhoran v centru města, kam se začali stěhovat lidé ze sociálně slabých skupin. Majitel požaduje 23 milionů korun, město už v srpnu souhlasilo s maximálně 13 miliony.

 

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM Zatímco jindy na jednání zastupitelů v Bystřici pod Hostýnem přijde málokdo, včera dorazilo několik set lidí a sál byl téměř plný. Na pořádek dokonce dohlížela motorizovaná hlídka městské policie.

            Důvod je zřejmý: zastupitelstvo mělo dát definitivní odpověď na otázku, jestli město koupí hotel Podhoran, do kterého majitel stěhuje Romy.

            Jenomže jasno není. Sám podnikatel totiž prodloužil lhůtu do října a zároveň snížil požadovanou cenu o dva miliony korun. Teď hotel prodává za 23 milionů korun.

            Zastupitelé se však po dramatickém projednávání na tak vysoké částce neusnesli. "Neprošel ani návrh na 19,5 milionu, což je znalecký odhad. Dál tak platí naše srpnová nabídka 13 milionů korun," poznamenal starosta Zdeněk Pánek.

            Občané museli kvůli veřejnému jednání hodně spěchat nebo si zařídit volno v práci, za což zastupitelům hned na úvod vynadali. "Kdo myslíte, že má čas přijít ve tři hodiny na zastupitelstvo? My musíme chodit do práce, abychom mohli plnit sociální fond," pravila žena středního věku a sklidila za to potlesk. Hned ale navázala tím, kvůli čemu se všichni sešli. Je proti koupi hotelu. Také ale nechce, aby v něm bydleli Romové a stala se z něj ubytovna. Právě tím totiž drží majitel hotelu Radovan Křemeček radnici v šachu. Prodat se ho snaží už od konce loňského roku a tvrdí, že mu jistá agentura nabídla za budovu 25 milionů. Má jít o firmu, která provozuje ubytovny pro sociálně nepřizpůsobivé.

 

Město nesmí ustoupit tlaku podnikatele, radil Čunek

Město dlouho váhalo, až nakonec přišlo s nabídkou 13 milionů korun. Podnikatel zareagoval tím, že začal stěhovat do hotelu na náměstí první Romy. Reakcí byl poprask ve městě: asi 1 600 lidí poté podepsalo petici za koupi hotelu.

            "Buďte stateční. Město rozhodně nesmí ustoupit tlaku toho podnikatele," radil Bystřickým senátor Jiří Čunek, který včera seděl na straně veřejnosti.

Lidi varoval, že pokud u nich ubytovna vznikne, stanou se jejich domy neprodejnými. "Vláda nás všechny nechá na holičkách, dokud nebude taková ubytovna sto metrů od úřadu vlády," popíchl bojovnou náladu.

            Připustil ale i variantu, že by město hotel koupilo. "Ale jen pokud si spočítá, že se mu to vyplatí. Ne že ho tlačí podnikatel tím, že sem naveze pár lidí," poradil. I on sklidil potlesk.

            Křemeček na jednání nepřišel, svou nabídku od začátku považuje za vstřícnou a slušnou. "Uvědomuji si, že by taková ubytovna přinesla městu problémy, proto jsem hotel přednostně nabídl radnici," tvrdí opakovaně.

            Podle informací radnice jsou Romové z Podhoranu z blízkého okolí. Z Holešova, Hulína, Kroměříže a Kojetína. Dohady o vydírání vzbuzuje i skutečnost, že podnikatel celou dobu striktně tají jméno agentury, která má o hotel zájem. Její existenci potvrdil jen Křemečkův právník Vladimír Kubík. Uvedl, že provozuje několik ubytoven, každou pod jiným názvem.

 

Foto popis| Plný sál Na jednání zastupitelstva v Bystřici pod Hostýnem, kde se řešil hotel Podhoran, přišly do sálu společenského domu stovky místních obyvatel.

Foto popis| Známý řečník V Bystřici vystoupil také senátor Jiří Čunek, který v minulosti coby starosta Vsetína řešil potíže s nepřizpůsobivými občany velmi tvrdě.

Foto popis| Hotel Podhoran Stavba se nachází na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem hned naproti kostela.

Foto autor| 3x foto: Luděk Ovesný, MF DNES

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

13.9.2012    Mladá fronta DNES    Strana 2    Kraj Zlínský

Autor: Petra Procházková