Bystřice zavedla poplatek za ubytování, pětikorunu na den

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM Poplatek za ubytování pět korun na den schválili zastupitelé v Bystřici. Radnici ho musí zaplatit každý, kdo ve městě poskytne ubytování.

            Podobný poplatek je běžný ve většině měst a obcí v zemi, zvlášť když jsou zajímavé pro turisty. V Bystřici ho ale zavedli kvůli tomu, že v posledních týdnech ožil Podhoran, jediný hotel ve městě.

            "Vlastně jsme se k němu vrátili. Podobnou vyhlášku jsme měli, ale před pár lety jsme ji zrušili," říká starosta města Zdeněk Pánek. "Bylo s ní víc administrativy než užitku, moc lidí se totiž v Bystřici neubytovávalo," dodal.

  Jen kvůli Romům v Podhoranu

  To se však změnilo letos v srpnu, kdy se do hotelu Podhoran začali stěhovat Romové z okolí. Jeho majitel Radovan Křemeček původně hotel nabídl k prodeji radnici a chtěl za něj 25 milionů. Netajil se tím, že když o něj nebude stát město, prodá ho agentuře, která provozuje ubytovny pro sociálně nepřizpůsobivé.

            Město však nemá peníze, a tak tři čtvrtě roku váhalo. Problém se totiž v Bystřici řeší od loňského listopadu a teprve v srpnu navrhlo město částku, za kterou by bylo ochotné hotel koupit. Nabídlo 13 milionů. Jenže na to Křemeček nepřistoupil a uvolnil hotel prvním nájemníkům. Ani to však nepřimělo zastupitele částku zvýšit. "To jen ukazuje, že tam sedí lidé, kteří tomu vůbec nerozumí," zlobil se Křemeček. "Pro město je to škoda, chtěl jsem jim dát šanci. Teď se ale zachovám podle toho, co celou dobu tvrdím," dodal podnikatel.

            V Bystřici není tajemstvím, že Křemeček hotel používá jako zástavu úvěrů. Jen k začátku září bylo v katastru nemovitostí závazků za 19,6 milionu korun.

 

Čunek přijel poradit 

Jeho právník už dříve uvedl, že agentura, jejíž jméno důsledně tají, by podle předběžné smlouvy převzala hotel od ledna příštího roku. "Byli by blázni, kdyby za něj dali 25 milionů. Nikdo takový se snad v zemi nenajde," reagoval senátor Jiří Čunek, který poslední jednání zastupitelů sledoval přímo v sále.

            Bystřickým poradil, že město má celou řadu možností, jak ztížit podnikání se sociálními dávkami. "V rámci zákona mohou, a dokonce musí takovou ubytovnu důsledně kontrolovat živnostenský úřad, stavební úřad, městská i státní policie a podobně. Ten, kdo by chtěl takovou ubytovnu zřídit, musí dopředu vědět, že to v Bystřici bude mít těžké a bude ostře sledovaný a odmítaný," řekl Čunek.

  Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj

14.9.2012    Mladá fronta DNES   

Strana 2    Kraj Zlínský

 Petra Procházková