Dotazník MF Dnes

11.10.2012    Mladá fronta DNES    Strana 3    Kraj Zlínský

    Petr Skácel       

Lídři pěti nejsilnějších demokratických stran, jež kandidují do krajského zastupitelstva, odpovídali na to, kdy vstávají, co četli a jaké osobnosti kraje uznávají. Pokud by se vám někdy stalo, že budete podřízeným některého z kandidátů na hejtmana ve Zlínském kraji, nikdy mu neříkejte větu "To nejde". Jen byste ho tím spolehlivě vytočili. Stanislav Mišák, Libor Lukáš, Petr Gazdík, Jiří Čunek i Lubomír Nečas se v dotazníku MF DNES v tomto bodu shodli bez výjimky. Hned tři kandidáti za osobnost kraje vybrali cestovatele Miroslava Zikmunda.

            A ještě jedna podobnost: všichni tráví v práci denně až 12 hodin, a také proto vstávají hodně brzy. Nejméně toho naspí Mišák, který se probouzí už kolem páté ráno. Stejně jako lídr Zemanovců Nečas žije v bytě, ostatní politici mají rodinné domy. Všichni pak mají rádi historickou literaturu, jen autoři se liší.

Jiří Čunek

KDU-ČSL 1. V rodinném domě ve Vsetíně.

2. Vstávám v 6.30 hodin. Praha pro mě ale není domov. Tam jen přespávám. Čas raději trávím na jednáních a vracím se kolem desáté jedenácté v noci. Do Prahy jezdívám v pondělí večer a vracím se zpravidla ve čtvrtek nebo v pátek.

3. Podřízené nemám. Snad asistenta. Nesnáším, když řekne, že to nejde.

4. Nejraději mám úspěch. Když se mi jako senátorovi podaří něco pro někoho udělat. Vadí mi, že v politice jsou vidět více ti, kteří hrají divadlo, než ti, kteří něco dělají. Což je i kvůli špatné a neobjektivní práci některých médií.

5. Historickou určitě Tomáš Baťa.

Ze žijících zlínský oftalmolog docent Karel Kuběna.

6. S rodinou a přáteli a je mi jedno, jestli je to při práci na zahradě nebo lození po horách.

7. Od Johna O'Sullivana titul Prezident, papež a premiérka.

 

Stanislav Mišák

  ČSSD 1. V Otrokovicích v bytě 3+1.

2. Vstávám v pět hodin ráno a vracím se jak kdy, většinou kolem 20 hodin, často ale i později kvůli různým večerním akcím.

3. Že to nejde. Všechno má totiž řešení, jen se musí hledat.

4. Mám rád, že jsem mezi lidmi.

Je to tvořivá práce. Vadí mně, že politika krade víkendy, kdy by člověk mohl být s rodinou. Přes týden to ještě berete normálně, ale když vám vnuk o víkendu řekne "Dědečku, ty zase nebudeš doma", tak to zamrzí.

5. Hodně jsem oceňoval práci inženýra Pavla Pravce, to byla velká osobnost. Stejně jako Jan Pivečka. Vážil jsem si, že jsem mohl v životě kráčet kolem něj.

6. Když u nás na Valašsku pokosím louku, naštípám dřevo. Nemusím u toho být úplně soustředěný, ale urovnám si myšlenky a vidím udělanou práci.

7. Opakovaně jsem se vrátil ke knize Egypťan Sinuhet od Miky Waltariho.

 

Libor Lukáš

  ODS 1. V rodinném domě v Pitíně.

2. V šest hodin ráno vstávám a ve 22 hodin se vracím domů.

3. Že něco nejde.

4. Když docílím hmatatelného výsledku. Vadí mi laxnost a lenost. 5. Z historických Tomáš Baťa, z těch žijících Miroslav Zikmund. 6. Jezdím na kole, plavu, chodím do sauny i do lesa, protože jsem myslivec.

7. Vily Zlínského kraje, kolektiv autorů.

 

Petr Gazdík

 

STAN a TOP 09 1. V rodinném domě v Suché Lozi, který jsem zdědil po rodičích.

2. Vstávám kolem 6.30 hodin.

V Praze se většinou ze Sněmovny vracím kolem 21.-22. hodiny. Když jsem doma, snažím se přijít domů kolem 15 hodin, abych byl s dětmi. 3. Mně se nechce. To nejde.

4. Je to jediný způsob, jak některé zásadní věci změnit. Být poslancem nebylo mým cílem, ale vzal jsem si za cíl změnit rozpočtové určení daní a i Ústavní soud konstatoval, že to je jediná cesta, jak toho dosáhnout. Nelíbí se mně, že v momentě, kdy se stanete politikem, jste automaticky grázl, korupčník nebo vyžírka národa.

5. Pavel Stodůlka, Miroslav Lukšík, Miroslav Zikmund, z kulturní oblasti Jiří Pavlica nebo Igor Stránský.

6. Na procházce s rodinou v okolí Suché Lozi, občas vyrazím s kamarády na pánskou jízdu.

7. Mám rozečtenou Malou cestu svaté Terezie z Lisieux a hrozně se mně líbila kniha Žítkovské bohyně.

 

Lubomír Nečas

 

SPOZ 1. V panelovém domě ve Zlíně.

2. Vstávám v 5.50 a vracím se ve 20 hodin.

3. To nejde.

4. Dvakrát odpovím stejně.

Nejradši mám pacienty a nejvíc mi vadí pacienti.

5. Pokud mám zmínit žijící osobu, tak jednoznačně Miroslav Zikmund. 6. Chodím do sauny.

7. Pražský hřbitov od Umberta Eca.

 

FAKTA Otázky pro lídry 1. Kde bydlím? 2. V kolik vstávám a kdy se vracím domů? 3. Co nechci slyšet od podřízených? 4. Co mám na své práci nejradši a co mi na ní nejvíc vadí? 5. Kdo je osobností Zlínského kraje? 6. Jak nejraději relaxuji? 7. Jakou knížku jsem četl naposledy?

 

Foto popis|

 

O autorovi| Petr Skácel, s přispěním Milana Libigera a Tomáše Železníka

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj