Je tady binec a já to chci změnit, říká Jiří Čunek

4.10.2012    Mladá fronta DNES   

Strana 2    Kraj Zlínský  Milan Libiger     

 

 

Senátor Jiří Čunek vede do krajských voleb kandidátku KDU-ČSL.

Slibuje větší spravedlnost a rozhodně prý nepůjde do koalice, která bude podle něj dělat věci špatně.

ZLÍN Jiří Čunek zažil ve své politické kariéře několik veletočů včetně volného pádu z křesla ministra po korupční aféře. Teď se opět chystá stoupat vzhůru. Stojí připravený v čele kandidátky KDU-ČSL a chce se stát novým zlínským hejtmanem.

Vedení kraje kritizuje, přestože v radě sedí i dva lidovci. "Cítím tam klientelismus," říká Čunek.

* Z billboardů hlásáte, že umíte dělat pořádek. Kde je v kraji největší binec, který hodláte poklidit?

            Binec je téměř v celé zemi. Lidé se tady necítí dobře. Vnímají jinak svůj osobní život (rodinu a přátele) a veřejný život, který je pro ně problematický. A stát, kraj i obce na tom mají svůj podíl. Chci to změnit a přinést spravedlnost, aby měli všichni rovné šance a nikdo nebyl upřednostňován. Kraj se podle toho bohužel nechová.

* To je obecné předvolební prohlášení. Buďte konkrétnější.

            Kraj rozděluje velké peníze. A mým cílem je, aby občané všech obcí měli tolik prostředků jako obyvatelé Pitína. (V Pitíně bydlí současný náměstek hejtmana Libor Lukáš z ODS a místostarostu tam dělá jeho syn David Lukáš, také z ODS -pozn. red.) Všechny obce by měly dostávat stejně.

* Chcete říct, že je Pitín protežovaný a putuje tam víc peněz, protože tam bydlí náměstek Lukáš...

            To nebudu víc vysvětlovat. Nezávidím občanům Pitína a okolí. Ale musím říct, že mě to až udivilo, jak ta obec hezky vypadá: ty cesty a tak. Bylo by dobře, kdyby to měli všichni, říkal jsem si. Přece obce nemůžou bojovat o to, aby byl na kraji jejich člověk a zajišťoval jim přísun peněz.

* Jinými slovy říkáte, že na kraji kvete klientelismus.

            Cítím tam klientelismus, a nejen v této oblasti. A tak, jak se mi ho kdysi podařilo zrušit ve Vsetíně, to chci udělat na kraji.

* Ale lidé mají vaše jméno spojené s korupční kauzou, která se táhla řadu let.

            Když jsem byl ve vládě, nikdo jiný neměl takové problémy jako já. A to vše jen proto, že jsem bojoval za spravedlnost a proti miliardovým zlořádům. Vždyť se pak ukázalo, že si klíčová svědkyně v mém případu vše vymyslela a znalci najatí policií se dopustili trestného činu. Ukázalo se, že se mě pražská klika chtěla zbavit.

* Kde je podle vás kraj ještě nespravedlivý?

            Nejsem spokojen s tím, jak kraj rozděluje peníze nemocnicím. Krajská nemocnice ve Zlíně má poskytovat specializovanou péči, takže finanční prostředky by měly putovat především tam. Současně by ale mělo být krajské zdravotnictví propojené.

* To jsme pořád u předvolební teorie. Prozraďte recept na to, jak chcete změn docílit. Jak přesvědčíte potenciální koaliční partnery třeba z ODS nebo z ČSSD?

            Nemůže to stát na tom, že si jeden člověk řekne, že bude spravedlivý. Na to je třeba víc lidí. Bohužel mnoha osobám na kraji chybí morální hodnoty a cit pro společné dobro, na rozdíl od citu pro vlastní dobro. Takže to bude těžké. Každopádně chci, aby byly všechny důležité informace o kraji, především ty, které se týkají finančních toků, zveřejněny na internetu.

* Řekněte, komu podle vás chybí morální hodnoty?

            Někdo by se na mě mohl zlobit, že do předvolebního boje vnáším osobní pohledy. K některým lídrům stran, které podle průzkumů můžou uspět, mám ale vážné výhrady. Myslím si, že kradou.

* To je těžký kalibr, neměl byste to řešit třeba s policií?

            Nikoho záměrně neoznačuji.

* Vy tady kritizujete kraj, ale lidovci mají v radě dva členy a jsou v jeho vedení od úplného začátku. Nezdá se vám to pokrytecké?

            Nezdá, jde totiž o to, jaký máte vliv.

* Takže lidovci jsou v radě jenom do počtu?

            Ano, vždycky jsem to říkal. Nebyl jsem pro, abychom byli v koalici se sociálními a občanskými demokraty. A volitelé KDU-ČSL, kteří mě vybrali za lídra do krajských voleb, asi toto období také nehodnotí dobře.

* Ale před veřejností jste pořád jedna strana. To, co říkáte, voliče vůbec nemusí zajímat, nemyslíte?

            Nemyslím si to. Když teď uspějeme ve volbách, tak budeme v koalici jenom v případě, že nebude věci dělat špatně. Jestli se to nepodaří, budeme v opozici. Za stávajících poměrů bych do koalice s ČSSD a ODS nešel. Výsledky voleb ale změní rozložení sil docela určitě.

* Začal jste před časem také kritizovat průmyslovou zónu v Holešově, kterou kraj zatím nedokáže zaplnit, přestože do ní už investoval částku kolem 1,5 miliardy korun. To je ovšem záležitost stará pomalu deset let.

            V tomto volebním období se však pořád dala zastavit. Bohužel se to nestalo. V době, kdy se vše rozjíždělo, nebyli krajští zastupitelé, mezi nimiž jsem tehdy byl, informováni o tom, že pod pozemkem v Holešově je jezero pitné vody.

* To, že jste o tom nevěděli, voliče také nezajímá.

            Třeba, ale prakticky není možné, aby si zastupitel zjistil všechny informace o každé věci, kterou schvaluje. To prostě není v lidských silách. Od toho je tady úřad a kolegové, kterým věříte. My jsme bohužel o zóně v Holešově rozhodovali v době, kdy ji tam odborníci nedoporučovali. Oni preferovali ideální pozemek pro zónu v Hulíně. My jsme o tom však nevěděli.

* Při schvalování zóny jste měli dokonce hejtmana Františka Slavíka. Politolog Karel Kouba od vás i proto kritiku zóny nebere, přestože jde o závažný problém.

            Taková vyjádření jsou pro politiku zhoubná. Politolog totiž nezná praxi. To je, jako by vám někdo vyčetl článek, který napsal váš kolega z MF DNES v Praze. Jste přece ze stejných novin. Vy ale řeknete, že se vás to netýká.

* My nejsme volení a nerozhodujeme o milionech.

            Máte však velký vliv.

K některým lídrům stran, které podle průzkumů můžou uspět, mám vážné výhrady. Myslím si, že kradou. »

PROFIL Jiří Čunek (53) Narodil se ve Zlíně, vystudoval SOU v Napajedlech a SPŠ strojní ve Zlíně. Jeden z nejkontroverznějších politiků posledních let. Získal popularitu, když se nekompromisně postavil k otázce nepřizpůsobivých občanů. Bývalému starostovi Vsetína, ministrovi a šéfovi lidovců ale sťala vaz aféra s údajným úplatkem a pobíráním sociálních dávek. Ve volbách kandiduje na hejtmana a zároveň obhajuje senátorský post.