Pravici se nelíbí složení výborů, koalici přirovnává k bolševikům

10.11.2012    Mladá fronta DNES    Strana 1    Kraj Zlínský

    Milan Libiger       

Svár levicové koalice a pravicové opozice pokračuje i po čtvrtečním vyhroceném zasedání nového krajského zastupitelstva. Důvodem je rozložení sil ve dvanácti výborech, kde dominuje ČSSD a KSČM.

  ZLÍN I když se na regionální úrovni často stírají rozdíly mezi levicí a pravicí, ve Zlínském kraji to teď neplatí. Už ustavující zasedání krajského zastupitelstva, z něhož většina pravicových politiků odešla, jasně ukázalo, že spolupráce levicové koalice (ČSSD, KSČM a Zemanovci) s opozicí (KDU-ČSL, Starostové s podporou TOP 09 a ODS) bude složitá. A že půjde spíš o boj.

            To se potvrdilo vzápětí: zastupitelé ve čtvrtek projednávali i to, že ve 12 výborech bude mít většinu levice. Z jedenácti křesel v každém výboru má čtyři obsadit ČSSD, po dvou budou mít KSČM a KDU-ČSL, ostatní strany po jednom. Z jedenácti členů tak koalice může zabrat sedm, tedy pohodlnou většinu.

            To se opozici nelíbí. Chce to změnit a dostát svým slibům, že bude vůči vládě s komunisty tvrdá. "Požadujeme, aby rozložení sil ve výborech bylo poměrné a odpovídalo volebním výsledkům. Takže pro opozici chceme šest členů," navrhl lídr lidovců Jiří Čunek.

            Lidovci si nárokují tři místa v každém výboru a rádi by třem šéfovali. Teď mají jednoho předsedu. I lídrovi Starostů Petru Gazdíkovi vadí, že sociální demokraté mají ve výborech po čtyřech zástupcích (ve volbách získali 21,7 procenta hlasů), zatímco oni jednoho (získali 10,1 procenta hlasů).

            "To není fér, preferujeme poměrný systém," zlobí se Gazdík a požaduje aspoň dvě křesla. A stejně jako Čunek tvrdí, že s nimi koalice o obsazení výborů nejednala a prostě jim počty sdělila.

            "To mě uráží, chovají se jako bolševici," prohlásil Gazdík. "Na prosincovém zasedání zastupitelstva o tom určitě budeme jednat."

            Gazdík si myslí, že by v kontrolním výboru měla mít většinu opozice, aby mohla koalici hlídat.

            Výbory jsou poradní orgány zastupitelstva, projednávají a doporučují mu materiály ke schválení. Nejdůležitější je finanční a kontrolní výbor. Rozdělení křesel je součástí koaliční smlouvy.

            "Dohody se mají dodržovat, ale netrváme na současném rozdělení," naznačil náměstek hejtmana Lubomír Nečas za Zemanovce.

            Jeho vstřícnost lze chápat i tak, že Zemanovci nejsou nadšení z toho, že mají ve výborech jen po jednom zástupci. Naznačil také, že by se poměr sil mohl změnit navýšením počtu členů výborů. "Vůdčí silou je ale ČSSD," dodal Nečas.

            Sociálním demokratům se však do změn nechce. Rozložení sil ve výborech považují za hotovou věc.

            "Překvapuje mě požadavek opozičních stran, protože ve čtvrtek odešly z jednání a své lidi do výborů vůbec nenavrhly," reagovala radní za ČSSD Taťána Nersesjan. Šéf krajských sociálních demokratů Dalibor Sedláček navíc tvrdí, že se o této věci s Čunkem i Gazdíkem bavil a ani jeden z nich neměl k počtům žádné výhrady.

            Kromě ČSSD je se současným stavem spokojená i ODS. Podle jejího lídra Libora Lukáše jedno křeslo ve výboru odpovídá volebnímu výsledku. "Chceme ale být ve výborech aktivní," podotkl Lukáš.

            ODS však získala post šéfa nejprestižnějšího finančního výboru. Ten by přitom rádi měli lidovci. Podle Čunka kvůli rozestavěnému Baťovu institutu ve 14. a 15. budově. "Proslýchá se, že ceny na některé práce byly podseknuty a mají být zpětně zaplaceny jako vícepráce. My bychom si to chtěli ohlídat," řekl Čunek.

            Lukáš, který ještě coby člen vedení kraje investici za téměř miliardu rozjel, to komentoval lakonicky. "Ať si říká, co chce," pronesl na adresu Čunka.

Souhlasíte s prostorem, který opozice dostala v krajských výborech? Pište názory na milan.libiger@mfdnes.cz

 

***

 

11 výborů má zastupitelstvo

Zlínského kraje.

11 členů má každý z výborů.

4místa zatím jsou v každém

výboru vyhrazena

pro zástupce opozice.

"Požadujeme, aby

rozložení sil ve výborech

odpovídalo volbám."

Jiří Čunek

krajský lídr KDU-ČSL

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj