Rudé vlajky, letenka do KLDR. Novou vládu čekaly protesty

9.11.2012    Mladá fronta DNES    Strana 1    Kraj Zlínský

    Milan Libiger       

Stanislav Mišák je novým hejtmanem a na kraji bude vládnout koalice ČSSD, KSČM a SPOZ. První jednání krajských zastupitelů se kvůli protestům proti vládě s komunisty zvrhlo v kabaret, a málem i konflikt.

  ZLÍN Vypadalo to spíš jako na fotbale než na ustavujícím zasedání nového krajského zastupitelstva. Vzduchem létaly nadávky, křičelo se, pískalo a také cinkalo klíči.

            Odpůrci levicové koalice ČSSD, KSČM a Zemanovců splnili svůj slib a přišli demonstrovat proti tomu, aby poprvé v historii Zlínského kraje vládli i komunisté.

            Demonstranti začali před 21. budovou, pak se přesunuli do zasedací místnosti, kde bylo pořádně horko. "Dámy a pánové," zahájil jednání coby nejstarší zastupitel slušovický agronom František Čuba.

            "Čest práci," prohodil kdosi z davu, který se tísnil v části místnosti určené pro veřejnost.

V rohu seděla mládež v rudých pionýrských šátcích, dospělí drželi podobizny Lenina, Brežněva, Husáka.

            První rozruch nastal, když zastupitelé skládali slib. Po vyvolání jména lídra komunistů Ivana Mařáka se ozval pískot. "Běž na východ," volal jeden muž. "Již vzhůru, psanci této země," zanotoval jiný první slova Internacionály.

            Nelibost davu odnesl i končící náměstek hejtmana Libor Lukáš z ODS. Lidé mu nadávali do zlodějů i viníků současné situace.

            Stanislav Mišák z ČSSD byl zase "zrádce baťovských myšlenek". Výkřiky létaly jeden za druhým. Politici na ně nereagovali, až po pár desítkách minut se ozval Mišák.

            "Pokud bude někdo rušit, bude vykázán," řekl stručně.

            Ale jako by píchl do vosího hnízda, lidé křičeli ještě víc. Navíc přišla na řadu volba hejtmana. Ve hře byl Mišák a překvapivě i lídr lidovců Jiří Čunek, kterého navrhl šéf Starostů a TOP 09 Petr Gazdík. Vysloužil si za to potlesk.

            O slovo se však začal hlásit organizátor protestů Radek Hegmon. Čuba mu nechtěl dát slovo, dav reagoval křikem, nakonec tedy raději svolil.

            "Nedokážu pochopit, že jste se nemohli domluvit mezi sebou bez komunistů. Je to ostuda," zlobil se Hegmon a po svém projevu předal Mišákovi letenku do Severní Korey. Následoval obrovský aplaus a lidé pobízeli Mišáka, ať už vyrazí.

Situaci se pokusil zachránit Čuba. "Popíráte, že jste svéprávní lidé. Měli jste možnost volit," reagoval osamocený za dlouhým předsednickým stolem.

Neměl ale šanci.

"Neberte nám právo říct svůj názor," bouřili se lidé.

            Jednání se už Čubovi úplně vymklo z rukou a nikdo nevěděl, co se bude dít.

            Zastupitel za Starosty Michal Špendlík vyzval Zemanovce, aby vypověděli koaliční smlouvu a dohodli se s lidovci místo komunistů. I Čunek tuto možnost připustil, ale s tím, že na hejtmana kandidovat nebude. Následně však padl návrh, aby se hlasovalo o ukončení diskuse. To veřejnost nechtěla přijmout. Několik lidí ještě dostalo příležitost k vyjádření a pak zastupitelé odhlasovali konec debat.

            "Nebudete vládnout s komunisty! Prostě nebudete," volal přesto Zbyněk Horváth.

            Zlom nastal po vstupu zastupitele Jana Pijáčka z ODS. "Navrhuji, abychom odešli, tím počet zastupitelů klesne pod polovinu a zasedání bude ukončeno," vyzval pravicové zastupitele Pijáček.

            První se zvedl Čunek, pak následovali další. Za ohlušujícího potlesku odcházeli. Ale přepočítali se. Levicoví zastupitelé měli i nadále většinu. Takže si pak docela rychle zvolili Mišáka hejtmanem. Hlasovalo se veřejně a nikdo nebyl proti. Lidé to však nevzali. "Zbabělec, ostuda, zrádce, soudruh hejtman," křičeli.

            Volba náměstků a radních byla tajná. Zastupitelé chodili s lístky za plentu. Jednohlasně byli zvoleni náměstci Jaroslav Drozd z ČSSD, Zemanovec Lubomír Nečas a Mařák. Poslední dva to od davu zase schytali. Atmosféra pořádně zhoustla.

            Vyvrcholila tím, že Horváth před volbou radních vyzval lidi, aby si stoupli před plentu a zabránili zastupitelům volit. Když opravdu vyrazili, zvedl se Čunek, který se mezitím vrátil do sálu.

            "Nebraňte nikomu fyzicky, aby šel k urně. Je to nezákonné," mírnil rozvášněné demonstranty. Poslechli ho. Mišákovi a Čubovi se v tu chvíli muselo pořádně ulevit.