Senátní volby ještě nezačaly a už to jiskří

11.10.2012    Mladá fronta DNES    Strana 1    Kraj Zlínský

 Milan Libiger       

Ve stínu krajských voleb jako by zůstávaly volby senátní. Nezaslouženě. Zejména ve zlínském okrsku nabízejí třaskavý souboj Mišáka, Okamury a Juřenčákové, ve Vsetíně zase Čunek obhajuje post.

  ZLÍN Podobně jako se přiostřuje v kampani před krajskými volbami, tak to začíná vřít i před těmi senátními. A opět se o to svými výroky stará hlavně sociálnědemokratický hejtman Stanislav Mišák, který si tentokrát vzal na mušku Tomia Okamuru.

            Pražský podnikatel v cestovním ruchu kandiduje jako nezávislý na Zlínsku. "To je urážka našich občanů," prohlásil Mišák, který chce obhájit hejtmanské křeslo a dostat se i do Senátu. "Pan Okamura si myslí, že si místní neumí vybrat mezi sebou. Nás nemusí zachraňovat někdo z Prahy," dodal.

            Mišák se tak vyjádřil v době, kdy sázková kancelář Fortuna označila Okamuru za největšího favorita voleb na Zlínsku s kurzem 1,2:1. Sázející by tak za sto korun vyhráli pouhých dvacet.

            Pro srovnání je vyloženým outsiderem s kurzem 3,6:1 obhajující senátorka Jana Juřenčáková ze STAN. "Před minulými volbami jsem měla také vysoký kurz, a kdo si na mě vsadil, hodně vyhrál," připomněla Juřenčáková. Do slovních přestřelek mezi kandidáty se zapojovat nechce.

            Okamura je do pátku v zahraničí a nebral telefon. Už dřív do Mišáka rýpnul třeba v tom, že zatím nenapsal žádnou knihu, zatímco on už své názory prezentoval ve dvou. "Ať se kluci perou," okomentovala jejich soupeření Juřenčáková.

  Šance jsou vyrovnané

  I dalším kandidátům na Zlínsku vadí, že Okamura není zdejší. Nicméně mu neberou právo dané ústavou.

            "Je však lepší, když senátor bydlí ve svém obvodu," myslí si kandidát ODS a starosta Luhačovic František Hubáček.

            Starosta nízké kurzy na Okamuru nepřeceňuje. "Do druhého kola postoupí Mišák a uvidíme, kdo ještě," zamyslel se.

"Šance jsou vyrovnané," věří exposlanec nominovaný za lidovce Ludvík Hovorka.

            Okamura se odlišuje japonským původem, bydlištěm v Praze i způsobem kampaně. Místo mítinků a billboardů vsadil na talk show a objíždění obcí. Navíc chce kandidovat na prezidenta.

 

Pandury na Vsetínsku

Podle sázkových kanceláří je favorit senátních voleb na Vsetínsku Jiří Čunek. Bývalý starosta a vicepremiér obhajuje. Navíc kandiduje za KDU-ČSL na hejtmana. "Mám zkušenosti," říká Čunek.

            Náladu mu nezkazil ani starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka (ODS), který v tisku zaplatil inzerát tohoto znění: Jiří Čunku, nebyl jsi náhodou vicepremiérem vlády, když se objednávaly pandury?

            Naráží tím na zadržení lobbisty Marka Dalíka, který měl kontroverzní obchod pomáhat zprostředkovat. "Vzkázal bych panu Částečkovi, aby nebyl tak nervózní. Třeba v 1. kole zvolen nebudu," reagoval Čunek s tím, že nákup pandurů byla hlavně věc premiéra a jiných dvou ministrů.

 

FAKTA Kdo chce do Senátu za Zlínský kraj Senátní volby se konají ve dnech 12. a 13. října 2012. Ve Zlínském kraji se bude volit ve dvou volebních obvodech. Volební obvod č. 77 - Vsetín Jindřich Šnejdrla ČSSD Jiří Částečka ODS Jiří Čunek KDU-ČSL Vladimír Místecký KSČM Aleš Bardoň Moravané Marie Hořčicová Národní socialisté - levice 21. století Karel Nedbálek Suverenita - Blok Jany Bobošíkové Jindřich Cahlík nezávislý kandidát Volební obvod č. 80 - Zlín Stanislav Mišák ČSSD František Hubáček ODS Ludvík Hovorka KDU-ČSL Václav Ransdorf KSČM Jana Juřenčáková STAN Ivo Spáčil Národní socialisté - levice 21. století Tomio Okamura nezávislý kandidát Zdroj: www.volby.cz

 

O autorovi| Milan Libiger, s přispěním Petra Skácela

  Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Zlínský kraj