Tisková zpráva KDU-ČSL Zlínského kraje k povolebnímu vyjednávání krajské koalice

Vzhledem k publikovaným nepravdám o povolebním vyjednávání považujeme za nutné informovat veřejnost o skutečném stavu věcí.

KDU-ČSL byla a je připravena převzít spoluodpovědnost za řízení Zlínského kraje, která by odpovídala míře důvěry, kterou jí dali voliči ve volbách do zastupitelstva Zlínského kraje.

Při povolebních vyjednáváních o podobě krajské koalice KDU-ČSL respektovala vítězství ČSSD a nekladla  požadavky, které by neodpovídaly volebnímu výsledku. Nepodmínila ani svou účast v koalici získáním pozice hejtmana. KDU-ČSL pouze navrhovala, aby žádná ze stran budoucí koalice neměla v krajské radě většinu, tedy poměr 4:3:2 (ČSSD:KDU-ČSL:SPOZ). K projednávání společného programu koalice v žádné fázi vyjednávání nedošlo.

Námi navrhované sestavení Krajské rady zjevně nevyhovovalo ČSSD, která se nakonec rozhodla vytvořit koalici společně se stranami KSČM a SPOZ. Tyto strany ČSSD umožnily získat většinu v budoucí krajské radě, tedy poměr 5:2:2. SPOZ nám  oznámila, že na dohodu přistoupila po-té, co jim ČSSD sdělila, že má zajištěny 2 nutné hlasy pro prosazení své většiny spolu s KSČM. Údajně šlo o F. Čubu a jednoho dalšího nejmenovaného zastupitele.

Zastupitelé KDU-ČSL prohlašují, že mohou  být v krajské radě pouze za předpokladu možnosti plnění svých závazků vůči  občanům Zlínského kraje. V opačném případě budeme pracovat jako konstruktivní, ale důrazná opozice.